Регулаторна: Дизелот поевтинува еден денар, бензините денар и половина – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Регулаторна: Дизелот поевтинува еден денар, бензините денар и половина

РКЕ пред само неколку моменти ги објави новите – пониски – цени на горивата.

Во согласност со методологијата која се користи за формирање на цените на нафтените деривати, максималните малопродажни цени се намалуваат во просек за 2.22%.

Цените на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 се намалуваат за по 1.50 денари за литар. 95-октанскиот бензин ќе чини 71.00 денар за литар, додека 98-октанскиот бензин ќе чини 73.00 денари за литар.

ЕУРОДИЗЕЛ горивото поевтинува за 1 денар, па еден литар дизел гориво ќе чини 60.00 денари.

Новите цени стапуваат на сила вечерва на полноќ.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.