SSC Tuatara добива нови Striker и Aggressor варијанти кои имаат до 2200 кс – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

SSC Tuatara добива нови Striker и Aggressor варијанти кои имаат до 2200 кс

Гамата на SSC Tuatara се зголемува со претставувањето на новите Striker и Aggressor варијанти.

Tuatara Striker зема инспирација од повеќенаменскиот „strike“ борбен авион и се одликува со силни перформанси, на тркачката патека, но и на јавните патишта.

Споредено со стандардната Tuatara, потисната сила е зголемена трикратно на околу 500 килограми при брзини од 257 км/ч. Ова е постигнато благодарение на екстензивен аеродинамички пакет кој содржи голем преден сплитер, странични крилца, аеродинамични странични прагови и поголем заден дифузер.

Речиси 55 проценти од потисната сила е концентрирана во задниот дел, а според SSC тоа овозможува подобрен баланс, предвидливост и извонредна доверба во стабилноста.

Измените продолжуваат и во кабината, каде моделот ќе добие специјални елементи. SSC не објавија детали, но тука ќе бидат многу површини од алкантара, како и опционален инструмент панел од карбон фибер.

Силата доаѓа од 5.9-литарски V8 со 1,750 кс. Тој е усогласен со роботизиран седум-степен мануелен менувач, кој врши промена на степени на пренос за помалку од 100 милисекунди.

Доколку тоа не е доволно, тука е Tuatara Aggressor, наменета исклучиво за тркачките патеки. Таа е всушност дополнително надградена верзија на Striker и нуди уште поекстремни перформанси. Моделот има и тркачки ентериер со заштитен кафез и тркачки седишта со појаси на заклучување во пет точки.

Најголемата новост е опцијата за надградба на твин-турбо V8 моторот. Надградбата ја зголемува испораката на сила на 2200 кс – но за жал SSC не објави повеќе детали за тоа.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.