Утринска Гимнастика: Врисокот на V12 моторот на Pagani Huayra R – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Утринска Гимнастика: Врисокот на V12 моторот на Pagani Huayra R

Pagani објави видео од епската симфонија која ја произведува моторот на нивниот најнов хиперавтомобил наменет за тркачките патеки.

Моторот е 6.0-литарски природно аспириран V12 агрегат, кој произведува 838 кс при 8,250 вртежи и 750 Nm вртежен момент при 5,500 вртежи, а неговиот опсег на работа е до 9,000 вртежи во минута.

Главниот „музички инструмент“ заслужен за прекрасниот звук е специјално развиениот керамички обложен издувен систем со четири издувни цевки, чија дебелина е за две третини потенка од онаа на серискиот модел на Huayra.

Сите цевки се со еднаква должина, што според Pagani е клучниот елемент зошто V12 агрегатот звучи како Формула 1 болид од минатото.

Попуштете го гласот на вашите звучници или слушалки и уживајте!Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.