Астон Мартин се враќа во Ф1 на чело со Себастијан Фетел! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Астон Мартин се враќа во Ф1 на чело со Себастијан Фетел!

Враќањето на Астон Мартин во Формула 1 по 60-годишно отсуство доби ѕвездено лансирање, бидејќи тимот со нов изглед го претстави својот нов болид за новата сезона.

Откривајќи го својот нов автомобил АМР21 во традиционалнота British Racing Green боја, на виртуелен поранешниот тим на Рејсинг Поинт за прв пат го претстави својот нов возач – четирикратниот шампион Себастијан Фетел. Со автомобилската марка Астон Мартин, која е најтесно поврзана со Џејмс Бонд, настанот вклучуваше и видео порака од Даниел Крег со желба за успех на тимот во новата сезона. Најдобрите желби преку видео ги испрати и суперarвездата на НФЛ, Том Брејди.

АМР21 се базира на минатогодишниот болид на Рејсинг Поинт, кој победи во претпоследното коло од сезоната во Бахреин и заврши четврт на Конструкторскиот шампионат.

„Ова е само почеток“, изјави сопственикот на тимот Лоренс Строл, таткото на Ленс, кој исто така ја купи автомобилската компанија „Астон Мартин“ минатата година.

„Тимот турка напред, а нашите амбиции се неограничени. Сега ги имаме деловите, луѓето и партнерите, за да оствариме вистински напредок“.

Доаѓањето на Фетел ги зголемува очекувањата

По шест години луда железница во Ферари, Фетел ќе пишува ново поглавје во својата славна кариера во Астон Мартин. “Одам на трки за да победам и очигледно тоа е многу возбудлив проект, нов почеток и ново поглавје за целиот тим. Со нетрпение го очекувам тоа”, изјави Фетел. „Да се ​​победи е можеби малку амбициозно веднаш, но тоа е цел на сите, затоа одиме на трки. Како возач, секогаш внимавав на конкуренцијата и овој тим постојано ме импресионираше со она што можеа да го сторат без најголемиот буџет.“

Поврзано:   Фејслифтираниот Aston Martin Vantage добива драстично зголемена моќност

„Значи, кога минатата година ми пријдоа Лоренс и Отмар и ми објаснија кои се нивните амбиции, јас бев веднаш многу мотивиран да се приклучам на тимот. Ја сакам историјата на мото трките и Астон Мартин е едно од најголемите имиња од минатото, па затоа е забавно да се биде дел од нивното враќање во Формула 1 по отсуство од 60 години“.

Од црвено Ферари до зелено од Астон Мартин, импресионираниот Фетел изјави за својот нов предизвикувачки болид: “Бојата е неверојатна. Ќе биде уникатна и веќе е еден од најдобрите болиди на тестовите”.

Кои се целите на Астон Мартин во 2021 година?

Четвртото место минатата година беше најдобриот резултат на тимот во последните три години, но во поголемиот дел од кампањата, тие изгледаа фаворити за третото место, пред да бидат претекнати од Мекларен во последната рунда. И со непосреден предизвик од Мерцедес и Ред Бул оваа сезона, се чини дека целта е да се постигне третото место до крајот на 2021 година.

„Не сакаме да стоиме во место“, рече директорот на тимот Отмар Сафнауер. „Четвртото место беше добра завршница за нас минатата година, но ние сакаме да одиме напред.

„Значи, ако можеме да ја започнеме оваа сезона каде што застанавме минатата година со малку поголема постојаност и освојување поени, мислам дека ќе ја имаме секоја можност да за подобар резултат“.

Бидејќи развојот на сите тимови беше ограничен оваа зима заради заштеда на трошоци, дизајнерскиот тим на Астон Мартин ги искористи своите два доделени „жетони“ за да ја надградат својата шасија.

„Гледаме автомобил што е повеќе еволуција отколку револуција во споредба со минатогодишниот автомобил“, рече техничкиот директор Ендру Грин.

Поврзано:   Дамите го одбираат Women's Worldwide Car of the Year - ова се финалистите!

“Но, сè уште има многу промени под кожата. Ние потрошивме огромно време и напор на болидот од ’21 и многу сме возбудени од она што го произведовме”.

Фетел, победник на 53 гран-при, додаде: “Гледам потенцијал. Мислам дека тимот отсекогаш бил многу успешен во минатото со ограничени ресурси, сега прописите во Формула 1 малку се менуваат и со новото лансирање Астон Мартин се враќа во Ф1, многу талентирани луѓе се приклучуваат и се собираат во оваа веќе добра група, мислам дека моето учество е само додаток.

„Значи, се надевам дека и јас ќе можам да придонесам и мислам дека ако продолжиме да ја споделуваме таа радост и страст, тогаш ќе следат добри работи.

Враќање на Астон Мартин во Ф1: Клучни прашања

Астон Мартин е позната автомобилска марка која вреска британски луксуз. Размислете за Џејмс  Бонд. Размислете за кралско семејство. Размислете за историја.  Производителот и културната икона не ја сметаа Формула 1 за приоритет за името Астон. Но, сето тоа се смени на почетокот на 2020 година кога конзорциумот предводен од Строл, сопственик на тимот „Рејсинг Поинт“, купи голем удел во „Астон Мартин“ – што предизвика големи промени и враќање во Ф1.

„Мислам дека е најголемото нешто што и се случи на Формула 1 во последните неколку децении“, рече неодамна Строл.

Астон Мартин претходно се тркаше во Ф1?

Да, но само за две сезони во 1959 и 1960 година и тие всушност учествуваа на само пет трки пред да го напуштат спортот. Веројатно го забележавте нивното лого на Ф1 болидите во последните сезони, бидејќи тие беа спонзор на титулата на Ред Бул во последните три сезонски години (тоа партнерство сега е завршено), но интересите на моторспортот на Астон во голема мерка доаѓаат во трки за издржливост отколку во Ф1.

Поврзано:   Дамите го одбираат Women's Worldwide Car of the Year - ова се финалистите!

Дали е ова комплетно нов тим?

Не баш. Тие имаат ново име и нов изглед за 2021 година, но Астон Мартин не започнува од нула кога станува збор за влез во Ф1-мрежата, туку го презема добро-воспоставениот тим на Рејсинг Поинт.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.