Mercedes го претстави W12 болидот за F1 2021! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Mercedes го претстави W12 болидот за F1 2021!

Мерцедес ги откри првите фотографии на болидот W12 со кој Луис Хамилтон ќе се обиде да го освои рекордниот осми светски шампионат во Формула 1 оваа година.

Објавени се првите дигитални слики од нивниот болид за 2021 пред настанот во живо на кој учествуваат Хамилтон и неговиот колега Валтери Ботас во Силверстоун. Aвтомобилот го задржува црниот стил воведен минатата година како дел од „посветеноста на Mercedes на подобрување на различноста и справување со глобалниот расизам.“

Од Мерцедес велат дека автомобилот има значителни аеродинамички промени, делумно како одговор на новите регулативи на задниот дел од автомобилот, а и како дополнување на развојот на самиот болид, вклучувајќи ја и неговата суспензија и мотор.

„Секоја година го ресетираме нашиот фокус и ги дефинираме вистинските цели”, рече шефот на тимот, Тото Волф, откако надгледуваше рекордни седум шампионски титули по ред. “Можеби звучи едноставно, но тоа е многу тешко и веројатно затоа нема спортски тимови со седум последователни титули. Толку многу работи можат да се случат и човек може да се навикне на успехот и да заборави колку е тоа навистина тешко.“ – додаде тој.

“Но, овој тим не покажа ништо од тоа. Ги гледам со истиот оган, глад и страст како и првиот пат кога влегов низ вратите во 2013 година. Секоја сезона претставува нов предизвик и затоа, нова цел за нас. 2021 година носи промени во регулативата, што може да влијае на нашата конкурентност, плус ограничувањето на трошоците и работењето на главните промени во правилата од 2022 година. Овие предизвици нè возбудуваат “.

Хамилтон ја започнува својата деветта сезона во тимот во кој ги напиша одново книгите за рекорди во спортот, но неговата Ф1 иднина останува неизвесна откако минатиот месец потпиша само едногодишен договор за 2021 година. Седумкратниот шампион, кој во јануари наполни 36 години, ќе зборува јавно по објавувањето на болидот кој треба да му ја донесе титулата без многу напор.

Ботас, партнерски со Хамилтон петта последователна година, исто така е на едногодишен мандат и ќе се надева дека конечно ќе му постави постојан предизвик на неговиот тимски колега во сезоната што Мерцедес повторно ќе ја започне како фаворит за двата шампионати. Тимот на Бракли во моментов е во невиден редослед од седум последователни титули на шампионски возачи и конструктори, што се протега на почетокот на ерата на хибрид-турбо моторот во 2014 година.

Автор: Дејан МаликовскиАлфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.