Новиот SEAT Leon ја освои титулата AUTOBEST за 2021! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Новиот SEAT Leon ја освои титулата AUTOBEST за 2021!

Интернационалното жири AUTOBEST го прогласи новиот SEAT Leon за Best Buy of Europe 2021, додека награди добија и Herbert Diess, Renault E-Tex и Honda.

Со вкупно 12,685 поени, новиот LEON го освои првото место – и тоа со само 532 поени во однос на новата генерација на Skoda Octavia! Новиот Peugeot 2008 се најде на третото место со вкупно 11636 поени, само 517 поени помалку од вицешампионот на AUTOBEST натпреварувањето.

„Оваа година беше исклучителна во многу аспекти. Во AUTOBEST дочекавме 7 финалисти, се случи многу ретка ситуација во нашата историја. Ова беше доказ за способноста на индустријата да испорача извонредни нови модели, со јасен фокус на процесот на електрификација. Следствено, имавме тешка конкуренција помеѓу Сеат ЛЕОН и Шкода Октавија. Двата нови модели кои доаѓаат од брендовите кои припаѓаат на групацијата VW се одлични автомобили, заслужуваат да победат. Сепак, бидејќи можеме да имаме само еден победник, AUTOBEST жирито гласаше и ние имаме победник: СЕАТ ЛЕОН. Им честитаме на сите луѓе вклучени во овој проект, од инженери и дизајнери до луѓето што произведуваат ЛЕОН “ – Наведе Илија Селиктар, претседател на жирито.

„Во толку сложена и разновидна година, AUTOBEST ја докажа својата издржливост, почитувајќи ги сите ветувања дадени во текот на годината. Ја следевме нашата традиција и денес го издаваме новиот „AUTOBEST Best Buy of Europe in 2021“! Успеавме во „невозможната мисија“ да го направиме Завршниот тест во Тесдорф, Австрија. Притоа, испраќаме благодарност до луѓето од индустријата кои вложија огромни напори да продолжат да испорачуваат одлични нови автомобили и технологии. Покрај тоа, ние им оддаваме почит на нашите потрошувачи на автомобили, правејќи го просечниот Европеец да разбере подобро кои се најдобрите автомобилски технологии, компании, директори, дизајнери и поврзани технологии. Сега е време да се слави. 20-тиот победник, SEAT LEON и одличните луѓе кои стојат зад овој успешен автомобил заслужуваат честитки!“ – изјави Дан Варди, основач и претседател на организацијата

Годинашен додаток во Куќата на славните на МАНБЕСТ е г. Херберт Дис, извршен директор на групацијата VW. Г-дин Дис беше назначен за извршен директор на групацијата Фолксваген за време на најголемата криза во историјата на компанијата и во моментов води трансформација во Фолксваген. Автомото-гигантот работи на тоа да стане глобален лидер во електричните возила. Скалата за тоа што го постигна е огромна, а многуте електрични возила – вклучувајќи ги и новите поволни неодамна објавени – кои ќе ги лансира групацијата Фолксваген во следните години ќе им овозможат на милиони возачи да преминат од мотори со согорување во чисти електрични возила. Со текот на времето, неговите достигнувања може да се сметаат за дефинирање на ерата – ера на секојдневни електрични возила за сите. Во овие тешки времиња, г-дин Диес ја држеше групацијата Фолксваген на солиден пат на заработка и продажба на автомобили на поголем број. Тој, исто така, спроведува длабоко преструктуирање на Групацијата со цел да стане многу поагилна организација, со проактивен став способен да реагира побрзо на нарушувачката ера на денешницата.

Поврзано:   Cupra оди во Америка!

Членовите на жирито AUTOBEST го изгласаа Рено Е-ТЕХ за добитник на наградата ТЕХНОБЕСТ 2020. Рено ја покажа својата експертиза во технологијата која е мост кон иднина со намалена емисија на штетни гасови со воведување на три хибридни модели во сегментите за мали автомобили / компактни автомобили во 2020 година со уште три модели што треба да се следат во 2021 година во хибридни или плагин-хибридни верзии. Така, Рено нуди низа прифатлива технологија со ниски емисии за просечни потрошувачи на повеќето пазари и го покажува патот до непречена транзиција во индивидуалната мобилност.

Хонда е добитник на наградата ЕКОБЕСТ 2020. Паметниот Honda e е генијално чисто електрично возило совршено оптимизирано за еколошка употреба во центарот на градот. Одликувајќи се со дизајн што не може да се меша со кој било друг конкурент, Honda e е харизматичен, луксузен и одлична забава за возење, докажува колку ќе биде возбудлива иднината на ECOBEST автомобилизмот. Со воведувањето на Honda e, јапонскиот гигант не само што го покажа своето подготвеност за градскиот BEV, туку и да има вистинска смисла за техничка иновација. Замената на ретровизорите со камери е уште едно изненадување во сегментот на мали автомобили.

Autobest веќе објави дел од наградите, а најважната отиде во рацете на Citroën –  A Star is Born признанието е доделено на Citroën Ami. Kритериумот препознава револуционерни солуции на мобилност. Овој двосед е дизјниран со урбана замисла на користење. Достапен е на купувачите поради прифатливата цена и можноста на изнајмување вклучувајќи не традиционални начини на продажба. Иновативната употреба на телефонот кој заменува многу функции е привлечна идеја за младите, особено оние заинтересирани за напредна технологија и екологија. Citroën Ami може да биде солуција за иднивидуален транспорт во урбаните средини, заедно со решенијата за брзо полнење и не треба многу простор за паркинг.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.