Audi RS6 GTO Concept ја прославува 40-годишнината на Quattro – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Audi RS6 GTO Concept ја прославува 40-годишнината на Quattro

Германскиот производител го создаде концептот RS6 GTO за да оддаде почит кон 40-тиот роденден на спортската дивизија Quattro.

Препознатлива и именувана според погонот на сите четири тркала, дивизијата Quattro создаде модели кои постигнаа големи успеси на тркачките и рели патеките низ светот.

RS6 GTO Concept е директно испириран од историскиот тркачки автомобил Audi 90 quattro IMSA GTO од 1989 година, и се одликува со повеќе елементи кои потсетуваат на него.

Како најзабележливи елементи се истакнуваат уникатните тркала во „затворен“ стил, шарите во црвена, сива и црвена боја, новите браници и странични прагови, кои се додадени на проширената каросерија.

На задниот дел можеме да видиме масивен заден спојлер и дифузер, редизајниран поклопец на моторот, а концептот е поставен и на пониска суспензија.

Кабината е речиси подготвена за на тркачка патека благодарение на тркачките карбонски Recaro седишта и заштиниот безбедносен кафез.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.