Rimac изведе краш тестови на единаесет примероци на C_Two – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Rimac изведе краш тестови на единаесет примероци на C_Two

Хрватскиот бренд на електрични хиперавтомобили објави видео во кое го проверува новиот модел C_Two на тест во судир.

Компанијата Rimac уништи вкупно единаесет примероци од новиот модел C_Two за безбедносни цели, но и да обезбеди хомологација која ќе му овозможи на возилото да се продава во целиот свет.

Како дел од процесот, прототипот бил подложен кон удар во 40% странична деформабилна бариера при 40 км/ч, кој го совладал со беспрекорни резултати, а поради тоа направите уште еден тест при 56 км/ч.

Повторно, резултатот бил одличен и не биле забележани никакви оштетувања на карбонската монокок шасија или изместување на педалите. Со оглед на овој резултат, моделот C_Two се докажал како „екстремно сигурен“.

Ова е значително важно кога зборуваме за ваков електричен хиперавтомобил со четири мотори што произведуваат комбинирана сила од 1,914 кс и 2,300 Nm вртежен момент. Енергијата ја добиваат од пакет батерии од 120 киловат-часа, благодарение на нои може да забрза од 0-96 км/ч за 1.85 секунди и да достигне максимална брзина од 412 км/ч.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.