Škoda ја најавува иднината со електричниот Enyaq iV – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Škoda ја најавува иднината со електричниот Enyaq iV

Од Škoda кажуваат дека Enyaq iV ќе биде емотивен, ефикасен и електрифициран, и секако – Simply Clever!

Новиот ENYAQ iV е важен чекор напред во стратегијата на Škoda. Првиот модел базиран на MEB модуларната платформа за електрични автомобили на Volkswagen Group, Enyaq iV комбинира типични доблести како што се навистина многу простор и емотивен дизајн со забавно, но сепак еколошко возење. На купувачите ќе им бидат достапни три големини на батерии и пет варијанти на моќност, во зависност од барањата.

Генералниот директор на Škoda Auto, Бернард Маер, изјави: „ENYAQ iV го означува почетокот на новата ера за Škoda, тој е фигура на нашата кампања за Е-мобилност. Со тоа, ние го внесуваме Simply Clever елементот во електро-мобилноста благодарение на големиот досег и краткото време потребно за полнење. Во исто време, Enyaq iV ги носи на ново ниво типичните доблести на Škoda, како што се супериорниот простор во внатрешноста, модерниот дизајн и максималната функционалност. Нашиот прв електричен модел базиран на модуларната платформа за електрични автомобили на Volkswagen Group ќе биде направен во нашата главна фабрика во Млада Болеслав, во срцето на Škoda“.

Новиот Enyaq iV е типичен модел на Škoda, но со потполно нов погонски концепт. Првиот потполно електричен модел на чешки производител, базиран на платформата за модуларен електричен автомобил MEB, која исто така е идеално прилагодена за голем досег со кој се поминуваат до 500 км со едно полнење на батеријата. Поради концептот на возилото, дизајнерите беа во можност да го уредат ентериерот на Enyaq iV на еден сосема нов начин. Ова резултира со уште поголем простор за патниците и нивниот багаж и покрај компактните димензии на автомобилот, додека исто така претставува модерен и емоционален целокупен дизајн. Покрај тоа, ENYAQ iV нуди најсовремена поврзаност, како и решенија за инфозабава карактеристични за Škoda и Simply Clever.

Првиот електрифициран SUV на чешкиот производител на автомобили е долг 4.648 mm, широк 1.877 mm и има висина од 1.618 mm. Растојанието меѓу оските изнесува 2.765 мм, а капацитетот на багажникот е 585 литри. Нискиот праг за товарење на багажниот простор овозможува товарење без напор, дури и на тешки или гломазни работи.
Enyaq iV ќе биде првото возило базирано на MEB платформата што ја активира производствената линија надвор од Германија. Поставен е да биде направен во главната фабрика на ŠKODA во Млада Болеслав, со споделување на производната линија со модели што се засноваат на платформата MQB.

Поврзано:   Македонска премиера на освежените Škoda Scala и Kamiq

Светската премиера на возилото ќе се одржи наскоро, додека сериското производство на Enyaq iV ќе започне кон крајот на 2020 година. Првите модели ќе бидат дел од линијата „Founders Edition“, опремени со специјални детали и ќе добијат засебен изглед. Оваа линија ќе биде ограничена на 1.895 единици, во знак на одбележување на основањето на компанијата пред 125 години.

Enyaq iV може да се полни на три различни начини. Покрај конвенционалниот приклучок за домаќинство од 230 волти, со наизменична струја од 2,3 kW, возилото може, исто така, лесно да се полни во текот на ноќта дома со помош на „wall box“ кој испорачува до 11 kW. Полнењето на овој начин трае шест до осум часа во зависност од големината на батеријата. DC станици за брзо полнење со моќност од 125 kW се третата опција. Овие можат да ја наполнат батеријата на Enyaq iV од 10% до 80% за само 40 минути.

Електрифицираните возила од семејството Škoda iV се совршен спој на практичност, емотивен дизајн и одлично забавно возење. Згора на сè, тие се пријатни, тивки и еколошки одржливи, додека исто така може да се пофалат со особено динамично доставување на електрична енергија. Вртежниот момент на електричен мотор е достапен веднаш, што значи дека автомобилите можат да забрзуваат постојано и доследно, без да бараат никакви промени во менувачот. Најсовремена поврзаност со широко вмрежување на возила и напредни системи за помош на возачот се исто така дел од она што Škoda iV има да понуди, покрај одличната вредност за парите, претставува и уште попространа внатрешност која пренесува комплетно нов дизајн.

Извор: PR ŠkodaАлфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.