Регулаторна: Дизелот поскапува 1.50 денари, бензините 3.50 денари! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Регулаторна: Дизелот поскапува 1.50 денари, бензините 3.50 денари!

Регулаторната Комисија за Енергетика ги објави новите цени на горивата, во кои се вклучени и новите акцизи.

Денес беше објавено дека акцизите на горивата се зголемуваат за 3.00 денари. Во согласност со методологијата која РКЕ ја користи за пресметка на цените на горивата, од вечерва на полноќ малопродажните цени се зголемуваат во просек за 3.12%.

Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 се зголемуваат за по 3.50 денари и еден литар од овие горива ќе чини 52.00, односно 54.00 денари.

Цената на ЕУРОДИЗЕЛ горивото се зголемува за 1.50 денари и еден литар дизел гориво ќе чини 46.50 денари.

Новите цени стапуваат на сила вечерва на полноќ.

 Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.