Škoda советува: Како да патуваме безбедно со автомобил за време на пандемијата – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Škoda советува: Како да патуваме безбедно со автомобил за време на пандемијата

Од Škoda пристигнаа неколку важни совети, за тоа како безбедно да патуваме со нашиот автомобил за време на коронавирус пандемијата.

Целиот свет е под влијание на новата глобална пандемија на коронавирус. Наједноставниот совет за тоа како да останете безбедни е да останете дома. Но сепак – што ако треба да одите некаде со автомобил? Следете ги следните совети.

Главното правило е да се минимизира контактот со други лица. Но доколку морате да направите патување – заштитете се.

„Идеално, не одете никаде. Ако треба да одите некаде, одете сами со вашиот автомобил и не превезувајте никого без потребно. Ако треба да одите со некого, проверете дали лицето нема акутни симптоми на респираторни заболувања. Користете респиратор или барем маска за лице. Бидете сигурни дека ги имате деталите за контакт за сите други патници за да можете да ги пронајдете ако сте откриени дека сте заразени.“ – вели Јана Пармова, главен лекар во Škoda, во која ги опишува основните правила што треба да ги следат сите.

Важно е да се има предвид дека дури и ако автомобилот е еден вид мобилна изолациска единица што ви овозможува да го минимизирате контактот со другите на неопходните патувања – како при шопинг за храна, лекови или други најважни работи – патувањето со автомобил сепак не е без ризик.

Дезинфицирајте!

Ако не можете да избегнете контакт со други и да одите некаде со автомобил, обрнете големо внимание на превентивните мерки за хигиена. „Дезинфицирајте ги сите површини што ги допирате пред и по патувањето, особено ако го делите автомобилот со некого или доколку сте пренеле некого“, вели доктор Пармова.

Сфатете го ова чистење сериозно: дезинфицирајте го воланот, рачката од менувачот, рачната сопирачка, рачките на вратите, радио и контролите за инфозабава, но не заборавајте ги контролите за трепкачите и бришачите на шофершајбната, како и контролата на темпоматот, потпирачите на раце (на вратата и на централната конзола), контрола на положбата на седиштата, рамките на вратите и надворешните рачки на вратите или рачката на багажниот простор. Овие принципи се уште поважни за таксистите и другите возачи кои превезуваат патници.

Поврзано:   Пристигна освежената Škoda Octavia!

Што треба да користите за дезинфекција на автомобилот? На пример, Светската Здравствена Организација советува да користите некои производи за чистење што веќе ги имате дома. Најмалку седумдесет проценти алкохолен раствор е ефикасен против коронавирусот, а изопропил алкохол нема да направи никаква штета на површините на автомобилот. Всушност, тоа е она што производителите на автомобили ги користат за дезинфекција на делови. За да ја зголемите вашата безбедност, извештаите велат дека можете да користите алкохол за да ги избришете тапацирот на седиштата и другите меки површини во автомобилот.

Алкохолот не треба да оштетува ниту кожа, ниту имитација на кожа, но прекумерно интензивно чистење со алкохол може да го обесцврсти материјалот. Затоа, немојте да ги чистите седиштата и другите кожни површини премногу интензивно. Сепак, по чистењето, кожните површини во автомобилот треба да се третираат со производи за заштита од кожа.

Никогаш не користете водород пероксид, на пример, што најверојатно ќе ги оштети површините на автомобилот. Не користете производи за чистење кои содржат амониум на екраните на допир во автомобилот, советува Извештаи за потрошувачи. микрофибер крпи се идеални за чистење на сите површини и за сите начини на чистење.

Маски за лице ги заштитуваат останатите, FFP3 маски со респиратор ве заштитуваат вас

Особено ако патувате со патници, а еден од нив е во опасност да стапи во контакт со заразено лице, користете заштитни средства, што значи маски за лице и маски со респиратор. Класична маска за лице нема да го заштити носителот од вирусот, но може значително да го намали ризикот од носителот да зарази други. Значи, дури и основната маска за лице е знак на размислување кон другите во автомобилот и може да го намали ризикот од инфекција. За вистинска заштита, барем ви требаат респиратори на FFP3 класата.

Поврзано:   Пристигна освежената Škoda Octavia!

Патем, возачите можеби не го знаат тоа – но многу од нив ќе имаат маска за лице за лице во комплетот за прва помош на нивниот автомобил. Во некои европски земји, тие се задолжителна опрема. Затоа, погледнете го вашиот комплет за прва помош – можеби имате маска за лице.

Доктор Пармова исто така советува секогаш темелно да го проветрувате автомобилот откако ќе го исчистите. И проветрувањето е поврзано со друг совет – исчистете ја единицата за климатизација. Тоа не значи да се вози автомобилот во сервисен центар – ова навистина не е добро време за тоа. Но, можете да купите (преку Интернет, да речеме, или на бензински пумпи) специјализирани спрејови за чистење на системот за климатизација и вентилација на автомобилот.

Иако овие не се толку ефикасни како професионалното чистење, тие можат повторно да помогнат во намалувањето на ризикот – спрејот за дезинфекција може да не го избрише коронавирусот, но да се има почист систем за греење и климатизација значи помал ризик од вирусот.

Безбедно полнење гориво

Ако апсолутно треба да одите некаде со автомобил, голема е веројатноста дека порано или подоцна ќе треба да наполите гориво. Не заборавајте да бидете внимателни во однос на хигиената на бензинските пумпи. Минимизирајте го контакт со персоналот. Откако ќе го наполните автомобилот, веднаш измијте ги рацете или барем дезинфицирајте ги со раствор за дезинфекција или гел – треба да имате доволно количество од нив во вашиот автомобил.

Идеално, користете еден од современите методи за плаќање на горивото – исплата преку картичка без контакт на пример. Некои бензински пумпи ви овозможуваат да користите бесконтактни начини на плаќање веднаш на пумпата, така што нема потреба да одите во продавницата. Дополнително, наполнете го целосно резервоарот за да ја намалите потребата наскоро пак да одите на бензинската пумпа.

Поврзано:   Новиот, поголем и уште понапреден Škoda Kodiaq пристигна во Македонија!

Иако некои мерки за да се спречи ширењето на коронавирус може да изгледаат драстични и прекумерни, грижата и претпазливоста се од најголема важност. Колку повеќе ги почитуваме овие мерки, толку повеќе го намалуваме ризикот од ширење на инфекцијата и толку побрзо можеме да ги вратиме животите во нормала. Затоа, бидете внимателни, минимизирајте го контакт со другите и патувања со автомобил колку што е можно, не заборавајте да ги миете рацете темелно и користете средства за дезинфекција.

Извор: ŠkodaАлфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.