Неделно Кино: Пресметка помеѓу Bentley Flying Spur, Porsche Panamera и Audi RS7! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Неделно Кино: Пресметка помеѓу Bentley Flying Spur, Porsche Panamera и Audi RS7!

Магазинот CarWow ги спореди силите на големите спортски седани од групацијата Volkswagen на авионска писта.

Иако се под иста групација, секој од трите модели е создаден по посебен рецепт:

  • Најголемиот и најтешкиот од нив – Bentley Flying Spur како најлуксузен натпреварувач е погонуван од голем 6.0-литарски твин-турбо W12 агрегат со 635 кс и 900 Nm.
  • Porsche Panamera Turbo S има хибридна конфигурација од 4.0-литарски твин-турбо V8 усогласен со електромотор и испорачува вкупно 680 кс и 850 Nm.
  • Моделот на Audi е најспортски-ориентиран и го користи истиот мотор од Porsche Panamera, но ги нема хибридните компоненти. Како резултат на тоа, RS7 Sportback произведува 600 кс и 600 Nm – но затоа е најлесен натпреварувач.

Кој од овие три е победничкиот рецепт за најбрз автомобил? Откријте во видеото подолу!Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.