Twingo Cup Финале: Титулата за Делев; Трајковски и Малинковски победници во Серес! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Twingo Cup Финале: Титулата за Делев; Трајковски и Малинковски победници во Серес!

Мартин Делев е шампион на првото издание на Twingo Cup, откако сезоната денес заврши со две трки на патеката во Серес, Грција.

На првата трка триумфираше Слободан Трајковски, пред Делев и Давид Малинковски, кој пак на втората трка се искачи на највисокото место на подиумот. Во втората трка втор финишираше Трајковски, додека на подиумот имаше место и за Иван Стефановски.

Делев заслужено дојде до шампионскиот трофеј откако сезонава триумфираше на дури четири од вкупно седум трки. Премиерната сезона во Twingo Cup помина одлично, а Македонија покажа дека има фантастични натпреварувачи.

Им честитаме на сите учесници за забавата која на неколку пати ни ја подготвија оваа година, и им посакуваме уште повеќе адреналин и уште повеќе забава и понатаму!

Резултати:

Прва трка
1. Слободан Трајковски               29:24,297 минути
2. Мартин Делев                            29:26,248
3. Давид Малинковски                29:27,248
4. Иван Стефановски                    29:31,792
5. Емил Нацка                                 29:32,174
6. Владимир Тренески                 29:33,864
7. Ангелче Стојковски                  31:00,153
8. Ненад Костовски                       31:01,689

Втора Трка
1. Давид Малинковски                28:40,138 минути
2. Слободан Трајковски              28:45,495
3. Иван Стефановски                    28:47,096
4. Мартин Делев                            28:50,992
5. Владимир Тренески                 28:54,347
6. Емил Нацка                                29:25,222
7. Ненад Костовски                       30:26, 741

Генерален Пласман
1. Мартин Делев                            58 бодови
2. Давид Малинковски                50
3. Слободан Трајковски              47
4. Емил Нацка                               38
5. Иван Стефановски                   20
6. Ангелче Стојковски                 15
7. Владимир Тренески                11
8. Ненад Костовски                     10
9. Томислав Трајковски             8
10. Сашо Кочевски                       5
11. Никола Тоневски                    2Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.