Премиера: Aston Martin DBX е кросовер со дизајн на Vantage и 532 коњски сили – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Премиера: Aston Martin DBX е кросовер со дизајн на Vantage и 532 коњски сили

Британскиот бренд кој сме навикнати да го асоцираме со спортски и елегантни купе модели претстави нов кросовер во обид да ја зголеми продажбата на автомобили.

Како што можеме да видиме на фотографиите, DBX го презема дизајнот на спортскиот Vantage и го адаптира во попрактична форма, со додавање па “кросоверските” елементи како темни заштитни пластики на браниците и кровни шини.

Ентериерот е во препознатлив Aston Martin стил, но со понова технологија. Главниот инструмент панел е дигитален екран со големина од 12.3 инчи, додека во централната конзола е сместен 10.25 инчен екран на допир за мултимедија. Физичките копчиња се намалени само на неопходниот број, а во централната конзола е додадено и глувче за контролирање на командите.

Новиот Aston Martin DBX е погонуван од 4.0-литарски V8 агрегат кој испорачува 542 кс и 700 Nm вртежен момент. Ова истиот агрегат кој го користат Vantage и BD11 V8, произведен од AMG, но со повеќе сила. Како резултат на тоа, DBX забрзува од 0-100 км/ч за 4.5 секунди кон максималната брзина од 291 км/ч.

Силата кон подлогата се испраќа преку девет-степен автоматски менувач усогласен со систем за погон на сите четири тркала со активен централен диференцијал и заден диференцијал со ограничено пролизгување.

Aston Martin DBX тежи 2,245 килограми и доаѓа сериски опремен со адаптивна воздушна суспензија која располага со систем за против навалување и електрични прилагодливи амортизери. Тоа значи дека висината од подлогата може да се зголеми за 45 милиметри или намали за 50 милиметри, во зависност од режимот на возење.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.