ВИЗИЈА: Mладиот дизајнер Mihael Merkler го замислува Yugo GT 5000 – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

ВИЗИЈА: Mладиот дизајнер Mihael Merkler го замислува Yugo GT 5000

Младиот дизајнер Mihael Merkler на својот BeHance профил објави скици за тоа како тој замислува дека би можело да изгледа спортско Yugo – и тоа со ознаката GT 5000!

На скиците покрај спортската форма ќе забележите и многу кул детали – на пример, забележуваме рачки за вратите кои се вовлекуваат, како и поделени прозорци (како на старите спортски автомобили, но и модерните тркачки автомобили), но и заден дифузер. Задните светла ни наликуваат на оние кај Zastava 101, a предната маска дискретно е осветлена во форма на буквата Y, односно добро-познатиот знак на Yugo.

Според Behance страницата на Mihael, ова Yugo го задвижува турбо-полнет 5-литарски V8, забрзувањето до 100 километри на час трае помалку од 3 секунди, додека максималната брзина е повеќе од 320 километри на час. Оптимистички! :)

Ние ви пренесуваме уште неколку слики од визијата на Mihael, а повеќе можете да дознаете на Behance страницата.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.