Утринска Гимнастика: Електричниот Jaguar i-Pace ја посети F1 патеката во Монако – среде ноќ! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Утринска Гимнастика: Електричниот Jaguar i-Pace ја посети F1 патеката во Монако – среде ноќ!

Инженерите и дизајнерите од Jaguar се гордеат со својот прв електричен автомобил – и токму со новиот електричен SUV среде ноќ „ја посетија“ F1 патеката во Монако!

Колку за потсетување, првиот електричен автомобил на Jaguar располага со 400 коњски сили, благодарение на кои забрзува до 100 километри на час за само 4.5 секунди. Електричниот „мачор“ ветува автономија од скоро 500 километри со едно полнење и врвна практичност благодарение на начинот на кој се „спакувани“ погонските елементи. Секако, бидејќи се работи за Jaguar, можеме да очекуваме и врвна динамичност.

Но што значи сето тоа за возење на F1 патека? Погледнете!

 Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.