5 ѕвездички на EuroNCAP за новиот Mitsubishi Eclipse Cross – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

5 ѕвездички на EuroNCAP за новиот Mitsubishi Eclipse Cross

Mitsubishi Motors објави дека новиот купе-кросовер освои одлични 5 ѕвездички на EuroNCAP тестовите за безбедност.

Во објавата, Mitsubishi го нарекува Eclipse Cross SUV Coupe и ги истакнува безбедносните системи на новиот модел. Eclipse Cross освои 97% за заштита на возрасни патници и максимални поени во неколку од тестирањата кои ги извршува EuroNCAP.

Eclipse Cross е првиот од новата генерација автомобили на Mitsubishi. Јапонскиот производител најави амбициозни планови за иднината, а Eclipse Cross го карактеризира идниот дизајнерски пристап на брендот – ги комбинира остриот дизајн и теренската експертиза на Mitsubishi со различните SUV и 4WD модели.

Веќе се започнати испораките на Mitsubishi Eclipse Cross низ Европа. Новиот модел ќе се нуди на дури 80 пазари ширум светот, а ние наскоро го очекуваме и кај нас.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.