УСПЕХ: Освоен „Зелениот Пекол“ – Иџе победи на Nurburgring! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

УСПЕХ: Освоен „Зелениот Пекол“ – Иџе победи на Nurburgring!

Спектакуларен резултат за Иџе – по освоено второ место во првата трка и старт од седмата позиција на втората, македонскиот возач во ETCC стигна до првата позиција во втората трка и до победа на Nurburgring!

Заради правилата за обратен редослед на стартната позиција по првата трка и освоеното второ место, македонската автомобилска гордост – Игор Стефановски Иџе – ја започна втората трка од седмата позиција. Ова ќе биде викенд за паметење за Стефановски, бидејќи тој стигна до својата втора победа во неговата European Touring Car Cup кариера.

ambiance autograph session during the 2017 ETCC European Touring Car Championship race at Nurburgring, Germany from May 26 to 28 – Photo Antonin Vincent / DPPI

Зад него заврши Fabio Mota, кој заврши трет на првата трка и втор на втората, а победникот од првата трка – Petr Fulin – заврши на третата позиција и ја комплетираше SEAT-поставата на победничкиот подиум.

114 STEFANOVSKI Igor (MKD), Stefanovski Racing Team, Seat Leon Cup Racer, action during the 2017 ETCC European Touring Car Championship race at Nurburgring, Germany from May 26 to 28 – Photo Antonin Vincent / DPPI

Честитки Иџе, само напред!

Фотографија: Antonin Vincent / DPPIАлфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.