Nissan Titan Warrior Concept е подготвен за апокалипсата – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Nissan Titan Warrior Concept е подготвен за апокалипсата

Моментално во тек е автомобилскиот саем во Детроит каде Nissan ја приреди премиерата на агресивниот Titan Warrior Concept.

Доколку се плашите од апокалипса, Nissan ја има вистинската алатка која ќе ви ги зголеми шансите да останете живи. Тоа е Titan Warrior Concept базиран на новата генерација на моделот Titan и претставува хипотетички екстремен пикап камионет со екстериер во стил на модерен оклоп.

Носи значително поширока каросерија за 7.6 сантиметри од секоја страна. Исто така е повишен за 7.6 сантиметри со цел да се направи место за огромните теренски 37-инчни гуми обвиени околу 18-инчни алуминиумски тркала.

Just as the all-new TITAN XD with its Cummins® 5.0L V8 Turbo Diesel engine has bulked up the standards for customers shopping the light-duty pickup class, the TITAN Warrior Concept was created to take the production version to the extreme. The TITAN Warrior Concept builds on the recent Project Titan, a crowd-sourced customization of an original-generation Titan that sent two U.S. military veterans representing Wounded Warrior Project® on a once-in-a-lifetime adventure in Alaska. The new concept truck also pays homage to Nissan’s heritage of off-road racing and adventuring, which goes back to the days of Baja “Hardbody” competition pickups and Paris-Dakar Rally treks.

Just as the all-new TITAN XD with its Cummins® 5.0L V8 Turbo Diesel engine has bulked up the standards for customers shopping the light-duty pickup class, the TITAN Warrior Concept was created to take the production version to the extreme. The TITAN Warrior Concept builds on the recent Project Titan, a crowd-sourced customization of an original-generation Titan that sent two U.S. military veterans representing Wounded Warrior Project® on a once-in-a-lifetime adventure in Alaska. The new concept truck also pays homage to Nissan’s heritage of off-road racing and adventuring, which goes back to the days of Baja “Hardbody” competition pickups and Paris-Dakar Rally treks.

Titan Warrior Concept е обоен во мат темно сива боја со портокалови и црни детали. Уникатните LED светлосни групи обезбедуваат позаканувачка појава, додека четирите издувни цевки и предните, задните и страничните штитници на праговите јасно ги промовираат можностите на овој автомобил.

Ентериерот е дизајниран да биде неуништлив, а според Nissan тие сакале да дава чувство и изглед на хронограф. Дизајнерите користеле разновидни материјали како карбон фибер, кожа, и полиран хром за да го издвојат Titan Warrior уште повеќе од серискиот модел.

Силата доаѓа од истиот 5.0-литарски V8 Cummins турбо-дизелски агрегат, кој произведува 310 кс и 750 Nm максимален вртежен момент, а истата ја пренесува кон подлогата преку шест-степен автоматски менувач.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.