Доаѓа Audi S4 – носи 354 коњски сили и постигнува „стотка“ за 4.7 секунди! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Доаѓа Audi S4 – носи 354 коњски сили и постигнува „стотка“ за 4.7 секунди!

Спортската изведба на новата генерација Audi A4 доаѓа со 3-литарски турбо-бензинец кој му нуди на автомобилот 354 коњски сили и 500 Nm вртежен момент!

Новиот S4 ќе го препознаете по дискретните (дури незабележливи) измени. Меѓу нив ќе најдете алуминиумски поклопци на ретровизорите, изменети преден и заден браник и четири завршетоци на издувниот систем.

Главниот новитет е под поклопецот на моторот – таму се крие 3-литарски TFSI турбо-бензинец кој нуди 354 коњски сили и 500 Nm вртежен момент – доволно за 1630 килограми тешкиот седан да забрза до 100 километри на час за 4.7 секунди (0.3 секунди побрзо од претходникот). Ентериерот добива спортски S седишта обвиени во Nappa кожа и алкантара, многу ситни детали со S4 логоа, Audi виртуелен кокпит и уште многу други спортски ситници – нам особено ни се допаѓа S-управувачот!

Новите Audi S4 и S4 Avant ќе бидат достапни од следната година.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.