Утринска Гимнастика: Continental се гордее со новите автомобилски технологии! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Утринска Гимнастика: Continental се гордее со новите автомобилски технологии!

Германскиот бренд Continental е најпознат по своите пневматици, но покрај гумите тие произведуваат и нудат напредни технологии за иднината на автомобилизмот!

Едната од технологиите која Continental ќе ја нуди е CECC – односно Connected Enhanced Cruise Control – систем кој користи информации од GPS уредот, како и мноштво сензори во автомобилот за да понуди темпомат кој има вистинско разбирање за околината на автомобилот. Интересното е што CECC ги следи и другите автомобили кои се околу него, го следи нивниот распоред и „разбира“ доколку има нешто на патот кое отстапува од она што е очекувано.

conti-tech2

Continental развива технологии за автономно возење – тренд кој Continental очекува да стане реалност до 2025-тата година! Погледнете ги видеата – технологиите се навистина интересни!Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.