full screen background image
Search

Mercedes-Benz F 015 Luxury in Motion – Автономно, луксузно возило на иднината!

Mercedes-Benz го искористи овогодинешниот CES во Лас Вегас за да го претстави автономниот луксузен седан со кој најавува многу нови технологии и визии за иднината!

Футуристичката студија покажува „како автомобилот се менува од место за транспорт во приватно место за одмор.“ Според Mercedes-Benz, новиот F 015 Luxury in Motion е одговор на светот кој рапидно се менува – до 2030-тата година, бројката големите мега-градови со повеќе од 10 милиони граѓани ќе се зголеми од 30 на преку 40, а возењето автомобил во градски услови ќе стане потешко и пофрустрирачки – и токму тука доаѓа F 015!

„Најважното нешто во 21-виот век се приватниот простор и времето. Автономните возила на Mercedes-Benz ќе го понудат токму тоа – со F 015 Luxury in Motion, овој револуционерен концепт за мобилност станува стварност за прв пат“ – изјави Dieter Zetche, претседателот на Daimler AG.

Mercedes-Benz F015 - Luxury in Motion

Фокалната точка на F 015 е неговиот ентериер, односно варијабилниот систем за седење. Во внатрешноста се наоѓаат четири фотелји кои се ротираат и дозволуваат конфигурација за комуникација „лице-во-лице“. Сите четири патници можат да работат, да се релаксираатили да комуницираат. Дополнително, за полесно влегување и излегување седиштата се поместуваат нанадвор за 30 степени кога вратите ќе се отворат. По потреба, доколку рачно управување е потребно, седиштата на возачот и совозачот можат да се завртат нанапред, а воланот се појавува автоматски од конзолата пред возачот.

mercedes-benz-f-015-lim-side

Разни информации цело време се пренесуваат од надворешниот свет кон патниците преку шест големи екрани кои се интегрирани во панелот со инструменти, но и задните и страничните панели. Патниците можат интиуитивно да комуницираат со возилото преку гестикулации, следење на движењето на очите, или преку допирање на екраните со висока резолуција.

Концептот е долг 5220 милиметри, широк 2018 милиметри и висок 1523 милиметри, и има несекојдневно долго меѓуоскино растојание од 3610 милиметри – со цел да понуди колку што е можно повеќе простор во внатрешноста. Надворешноста е јасна и чиста, без непотребни детали. Предниот и задниот дел се „обликувани“ со голем бројна LED елементи кои можат да се користат за пренесување на информации кон надворешниот свет – на пример, LED светлата можат да покажат дали автомобилот работи автономно (светат сино) или се контролира рачно (светат црвено).

Возилото има електричен погон со горивна ќелија, базиран на F-Cell Plug-In Hybrid системот, позајмен од F125! концептното возило од пред неколку години.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.