full screen background image
Search

Honda конечно го најавува новиот Jazz за Европа!

Honda ги објави првите фотографии од новиот Jazz „прототип“ со кој ја најавува Европската верзија на автомобилот кој веќе се нуди на северноамериканскиот и јапонскиот пазар.

Она што веќе го знаеме за новиот Jazz е дека ќе добие 1.3-литарски VTEC бензинец кој ќе се комбинира со 6-степен мануелен менувач или пак CVT менувач. Силата ќе се пренесува кон предните тркала, а можеме да очекуваме и хибридна верзија да се најде во понудата.

2015-honda-jazz-rear

Новиот Jazz е поставен на 15 милиметри подолга платформа и ќе биде долг 3915 милиметри, а меѓуоскиното растојание расте за 30 милиметри на вкупно 2530 милиметри – благодарение на ова зголемување ќе има повеќе простор за патниците внатре, како и повеќе багажен простор. Jazz веќе е еден од најпрактичните мали автомобили, па ова зголемуање е дополнителен адут. Според Honda новиот Jazz ќе донесе и „порафинирано и покомфорно возење како за возачот, така и за патниците, благодарение на новата суспензија“. Премиерата е закажана за оваа есен, а продажбата ќе започне следното лето.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.