full screen background image
Search

Porsche 911 GT3 е светски спортски автомобил на годината за 2014!

По доделувањето на наградата за светски автомобил на годината, беше доделено и признанието за светски спортски автомобил на годината – која му припадна токму на Porsche 911 GT3!

Наградата за World Performance Car of the Year ја доделува стручно жири кое се состои од 69 врвни автомобилски новинари од 22 различни земји. Покрај Porsche 911 GT3, номинирани беа и Alfa Romeo 4C, Audi RS6 Avant, BMW M6 Gran Coupe, Chevrolet Corvette Stingray, Ferrari 458 Speciale, Ford Fiesta ST, Lamborghini Aventador LP700-4 Roadster, Mercedes-Benz A/CLA 45 AMG, Porsche 911 Turbo и Volkswagen Golf GTI. Porsche 911 GT3 освои вкупно 123 бодови, а сериозно блиску завршија Chevrolet Corvette Stingray со 118, односно Ferrari 458 Speciale со 106 бодови.

Ова е значителна победа за Porsche, особено имајќи ги во предвид проблемите кои производителот ги имаше токму со овој модел и кои резултираа со замена на сите мотори на возила произведени оваа година.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.