Chevrolet Corvette Z06 кабриолет пристигнува во Њу Јорк – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Chevrolet Corvette Z06 кабриолет пристигнува во Њу Јорк

Chevrolet ја претстави кабриолет изведбата од новиот Corvette Zo6 пред нејзиното дебитирање на овогодишниот автомобилски саем во Њу Јорк.

Овој модел располага со истиот 6.2-литарски V8 агрегат кој потпомогнат од компресор развива 625 коњски сили и 860 Nm вртежен момент. Тој може да се добие со седум-степен мануелен менувач или осум-степена автоматска трансмисија.

2015-Chevrolet-Z06-Convertible-6[2]

Уште една сличност со купе верзијата и разлика во однос на неговите конкуренти е тоа што автомобилот не добил зајакнувања на структурата одкако му е одземен неговиот покрив. Тоа се покажало како непотребно бидејќи неговата алуминиумската каросерија е за 20 проценти покрута од претходниот модел, а благодарение на тоа и масата на кабриолетот останала речиси идентична со онаа на купе изведбата.

Неговиот електричен мек покрив се преклопува и од и надвор од автомобилот, на копче од клучот. Оваа команда може да се изврши до брзини од 50 км/ч. За стишување на звукот при големи брзини во кабината е додадена звучна изолација и заден стаклен прозорец.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.