Opel најавува Astra OPC Extreme – можеби ќе има 325 коњски сили! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Opel најавува Astra OPC Extreme – можеби ќе има 325 коњски сили!

Автомобилот кој го гледате на фотографијата е Astra OPC Extreme – и е најава за најмоќната Astra во историјата!

Според гласините кои кружат, Astra OPC Extreme ќе биде придвижувана од истиот 2-литарски турбо-бензинец, но кој ќе биде дополнитено доработен и „навиен“ на 325 коњски сили – скоро 50 коњски сили повеќе од стандардната Astra OPC. Се шпекулира дека ќе има мануелен 6-степен менувач и механички диференцијал со ограничено пролизгување.

Концептот е базиран на Astra Cup тркачкиот автомобил кој има 300 коњски сили и лесна каросерија со многу делови направени од карбонски влакна и алуминиум. Сличен третман би требало да добие и Extreme верзијата, како и нови браници и дополнителни детали.

Наскоро ќе знаеме повеќе – Opel/Vauxhall ја подготвува премиерата за Женева.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.