Кои броеви ќе ги носат возачите во F1 од следната сезона? – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Кои броеви ќе ги носат возачите во F1 од следната сезона?

Меѓу другото, новите правила во Formula 1 им дозволуваат на возачите да си ги изберат своите броеви од 0 до 99. Погледнете кои броеви ги избраа возачите!

Во зависност од резултатот од минатата сезона, секој возач доби право да избере свој број кој и понатаму ќе може да го користи. На пример, шампионот Sebastian Vettel го избра бројот 1 (очекувано), но истовремено го резервираше бројот 5 доколку некој успее да го симне од тронот. Lewis Hamilton ќе го носи бројот 44, додека Fernando Alonso и Kimi Raikkonen ги избраа броевите 14 и 7, соодветно. Погледнете го изборот на останатите.

Red Bull

1. Sebastian Vettel (ќе го користи бројот 5 кога нема да биде шампион)
3. Daniel Ricciardo

Mercedes

44. Lewis Hamilton
6. Nico Rosberg

Ferrari

14. Fernando Alonso
7. Kimi Raikkonen

Lotus

8. Romain Grosjean
13. Pastor Maldonado

McLaren

22. Jenson Button
20. Kevin Magnussen

Force India

27. Nico Hulkenberg
11. Sergio Perez

Sauber

99. Adrian Sutil
21. Esteban Gutierrez

Toro Rosso

25. Jean Eric Vergne
26. Daniel Kvyat

Williams

19. Felipe Massa
77. Valtteri Bottas

Marussia

17. Jules Bianchi
Max Chilton – Се уште нема избрано.

Caterham
Возачите се уште немаат избрано.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.