Renault Duster Detour – Инспириран од лудиот Макс! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Renault Duster Detour – Инспириран од лудиот Макс!

Да, малиот SUV на Романската Dacia се продава и под името Renault во некои земји, а за да го најави влезот на овој модеј во Јужна Африка, Renault го подготви концептот Detour!

Renault најавува дека Duster Detour е инспириран од филмовите за Mad Max и Terminator, но искрено, ние и не можеме да забележиме од каде точно влече инспирација. Од друга страна, навистина ни се допаѓаат сиво-жолтата комбинација, големите фелни и дополнителните заштитни пластики кои на Duster му даваат значителна доза на агресивност и робустност.

Покрај тоа, Duster Detour добива и проширени крила, нови браници и странични прагови, дополнителни светла во предниот браник, двоен издув и уште некои визуелни ситници кои го издвојуваат од обичниот Duster. Дури посакуваме Dacia да одлучи да го понуди и кај нас овој интересен модел, покрај тоа што Renault најави дека нема план за сериско производство.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.