Peugeot 208 HYbrid FE Concept – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Peugeot 208 HYbrid FE Concept

Peugeot ќе претстави хибриден концепт, базиран на моделот 208, на претстојниот саем за автомобили во Франкфурт.

Автомобилот ќе биде погонуван од 1.0-литарскиот агрегат, зголемен на 1.2-литри, со што е задржана истата сила од 68 кс, но вртежниот момент е зголемен за 25 проценти. Тој ќе работи во комбинација со батерија и електричен мотор од 41 кс преземени од поранешниот Ле Ман тркачки автомобил.

208 HYbrid FE Concept е 25% поаеродинамичен од стандардниот 208, со отстранување на сите делови кои го попречувале протокот на воздухот. Предната решетка е намалена, ставени се 19-инчни аеродинамични фелни, обвиени во Michelin пневматици со намален отпор на тркалање, додека страничните ретровизори се заменети со камери со поглед наназад.

208h-4

Неговиот заден траг на тркалата е намален за 20mm од секоја страна, овозможувајќи значителни аеродинамички придобивки околу и под автомобилот. Покривот се протега наназад и води до спојлерот, додека задниот краj има закосени ивици и воздушен дефлектор во неговиот долен дел за да го извлекува воздухот од неговиот модифициран, целосно рамен под.

Тежината е помала за 200 килограми од 1.0-литарската VTi верзија која тежи 975 килограми. Ова е постигнато со тоа што каросеријата е направена од јаглеродни влакна, а прозорците од поликарбонат.

Моделот ќе биде способен да постигне 100 км/ч за осум секунди, а ќе троши просечни 2.1 литри гориво на 100 километри, со емисија на издувни гасови од 48 грами на километар.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.