Formula 1 – ГН Велика Британија: Нико Розберг победник на драматичната трка во Силверстоун. – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Formula 1 – ГН Велика Британија: Нико Розберг победник на драматичната трка во Силверстоун.

Пилотот на Mercedes, германецот Нико Розберг ја забележа втората победа оваа сезона во последните 3 трки.

По многу возбудувања и интересни и непредвидени случувања, Нико Розберг успеа да стигне до третата победа во својата кариера. Иако на стартот ја загуби позицијата од Себастијан Фетел, тој сепак успеа да држи чекор со водечките и да ги искористи проблемите на својот тимски колега, Луис Хамилтон на кој му експлодираше пневматикот додека беше во водство и Себастијан Фетел чиј менувач не издржа и на 10ина круга пред крајот мораше да го запре својот болид.

Одлична трка имаше австралиецот Марк Вебер, кој по очајниот старт со добра стратегија и возење успеа да заврши на втората позиција, а подиумот го заокружи Фернандо Алонсо од Ferrari. Како најголем губитник на крајот искочи возачот на Lotus, Кими Раиконен бидејќи по откажувањето на Фетел, на патеката излезе безбедносното возило и неговите конкуренти ги посетија механичарите за свежи пневматици, а финецот се одлучи да ризикува и успеа да ја изгуби втората позиција и со тоа битно да ја намали разликата во генералниот пласман во однос на Фетел и Алонсо.

Најголем виновник за возбудувањата на денешната трка е прозводителот на пневматици, Пирели. Можеби за гледачите се интересни таквите непредвидени моменти во трката, меѓутоа возачите и тимовите премногу губат. Поради ексползија на задниот десен пневматик, трката за Луис Хамилтон, Фелипе Маса, Серхио Перез и Жан Ерик Верње беше потполно уништена, бидејќи Луис Хамилтон видно мотивиран, јуришаше кон победа за на крајот да се задоволи со 4то место, а Фелипе Маса по фантастичниот старт и низата пехови што ги имаше на минатите трки беше во многу поволна позиција за искачување на подиумот. Од друга страна, Верње и Перез беа принудени предвреме да го завршат својот настап.

Веќе следниот викенд нè очекуваат нови возбудувања, бидејќи на програмата е трката за големата награда на Германија, која што ќе се вози на легендарната патека Нирбургринг.

Резултати од трката за ГН на Велика Британија:

1. N.Rosberg 	Mercedes 	
2. M.Webber 		RBR-Renault 	
3. F.Alonso 		Ferrari 	
4. L.Hamilton 		Mercedes 	
5. K.Raikkonen 		Lotus 	
6. F.Massa 		Ferrari 	 	
7. A.Sutil 		Force India 	
8. D.Ricciardo 		STR-Ferrari 	
9. P.di Resta 		Force India 	
10. N.Hulkenberg 	Sauber 	
11. P.Maldonado 	Williams 	
12. V.Bottas 		Williams 	
13. J.Button 		McLaren 	
14. E.Gutierrez 	Sauber 	
15. C.Pic 		Caterham 	
16. J.Bianchi 		Marussia 	
17. M.Chilton 		Marussia 	
18. G.van der Garde 	Caterham 	
Окт. R.Grosjean 	Lotus 		
Отк. S.Perez 		McLaren	
Отк. S.Vettel 		RBR-Renault 		
Отк. J.Vergne 		STR-Ferrari

Генерален пласман – возачи:

1. S.Vettel	132
2. F.Alonso	111
3. K.Raikkonen	98

Генерален пласман – конструктори:

1. RBR-Renault	219
2. Mercedes	171
3. Ferrari	168

Подготви: Игор АндоноскиАлфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.