Formula 1: ГН Монако: Мерцедес повторно доминантен на квалификациите. – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Formula 1: ГН Монако: Мерцедес повторно доминантен на квалификациите.

Пилотот на Мерцедес – Нико Розберг – ќе стартува од пол позицијата на утрешната трка која ќе се вози низ улиците на Монте Карло. Ова е трета последователна пол-позиција за германскиот возач!

Тимот на Мерцедес уште еднаш покажа дека се најбрзи на квалификациите. Исто како и пред 2 недели во Шпанија, така и сега нивните возачи ќе стартуваат од првиот ред. Веднаш зад Нико Розберг и Луис Хамилтон се најде двоецот на Red Bull, Себастијан Фетел и Марк Вебер кои ќе стартуваат од 3-та односно 4-та позиција. Главните конкуренти на Себастијан Фетел за титулата, Кими Раиконен и Фернандо Алонсо ќе стартуваат од 3-от ред.

Иако дождот беше присутен во првите две квалификациски сесии, сепак на самиот крај од втората сесија тој престана и условите на патеката се нормализираа. Најголем бенефит од дождот извлече возачот на Caterham, Гвидо ван дер Гарде кој што успеа да постигне историски резултат за својата екипа со својот пласман во втората квалификациска сесија со што утрешната трка ќе ја започне од 15-та позиција. На квалификациите воопшто не се појави Фелипе Маса, кој имаше инцидент на последниот тренинг, одржан 2 часа пред квалификациите и утрешната трка најверојатно ќе ја започне од боксот.

Сличен инцидент имаше и пилотот на Lotus, Роман Грожан, но неговиот болид беше оспособен за квалификациите. Останатите фаворити немаа поголеми проблеми за пласман во финалната квалификациска сесија и очекувано се пласираа меѓу првите 10.

Утре не очекува трка каде што тактиката на тимовите ќе игра најголема улога, пред се поради тоа што патеката е претесна за престигнување. Mercedes покажа дека има многу лошо темпо за време на трката, но со оглед на конструкцијата на патеката и стартот од првиот ред имаат голема шанса да стигнат до својата прва победа оваа сезона.

Поврзано:   Луис Хамилтон игра видео игри од своето детство

Стартен редослед:

1. Nico Rosberg                 Mercedes

2. Lewis Hamilton             Mercedes

3. Sebastian Vettel          RBR-Renault

4. Mark Webber               RBR-Renault

5. Kimi Räikkönen            Lotus-Renault

6. Fernando Alonso         Ferrari

7. Sergio Perez                 McLaren-Mercedes

8. Adrian Sutil                    Force India-Mercedes

9. Jenson Button              McLaren-Mercedes

10. Jean-Eric Vergne       STR-Ferrari

11. Nico Hulkenberg       Sauber-Ferrari

12. Daniel Ricciardo         STR-Ferrari

13. Romain Grosjean      Lotus-Renault

14. Valtteri Bottas            Williams-Renault

15. Giedo Garde               Caterham-Renault

16. Pastor Maldonado    Williams-Renault

17. Paul di Resta               Force India-Mercedes

18. Charles Pic                   Caterham-Renault

19. Esteban Gutierrez    Sauber-Ferrari

20. Max Chilton                 Marussia-Cosworth

21. Jules Bianchi                Marussia-Cosworth

22. Felipe Massa               Ferrari

Подготви: Игор АндоноскиАлфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.