Hennessey Venom GT е побрз од Veyron Super Sport? – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Hennessey Venom GT е побрз од Veyron Super Sport?

John Hennessey отсекогаш сакал да ја преземе титулата за најбрзо сериско возило од Bugatti Veyron Super Sport и се чини дека неговиот Venom GT успеа во тоа.

Во еден обид на 9-ти Фебруари, Брајан Смит успеал да постигне 427.6 км/ч додека возел на пистата на Lemoore Naval Air Station во Калифорнија. Иако Veyron Super Sport официјално достигна 431.072 км/ч, стандардниот модел е електронски ограничен на 415 км/ч. Како резултат на ова, Hennessey тврди дека Venom GT е најбрзиот сериски модел кој може да се купи. Ова не е максималната брзина која беше проценета од John Hennessey, но толку биле можостите на должината која ја има оваа писта.

Да се потсетиме, Venom GT има 7.0-литарски твин-турбо V8 агрегат кој развива 1244 кс и 1564 Nm вртежен момент. Тој му овозможува на моделот да забрза од 0-100 км/ч за 2.7 секунди на пат кон неговата проценета максимална брзина од 447 км/ч.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.