Себастијан Фетел ќе стартува од пол-позиција на утрешната трка во Малезија! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Себастијан Фетел ќе стартува од пол-позиција на утрешната трка во Малезија!

Возачот на Red Bull-Renault, германецот Себастијан Фетел беше најбрз на денешните квалификации за трката во Малезија на патеката Сепанг.

Како и минатиот викенд во Австралија, Фетел е најбрз на квалификациите, а дождот беше повторно присутен, но само во третата квалификациска сесија.

Фетел најдобро се снајде со условите на патеката и успеа да постави најдобро време во последната квалификациска сесија. Зад него на стартот ќе бидат двајцата возачи на Ferrari, бразилецот Фелипе Маса и шпанецот Фернандо Алонсо.

Интересно е што пред да заврне, односно додека условите беа суви за време на првата и дел од втората квалификациска сесија, темпото го диктираа возачите на Mercedes, Нико Розберг и Луис Хамилтон, како и победникот од минатата трката, финецот Кими Раиконен. Ова го потврди и Фелипе Маса на прес конференцијата, веднаш по квалификациите. Бразилецот беше запрашан, со оглед на тоа што вакви услови му одогваарт на Ferrari, дали дождот им помогнал? Тој кратко одговори дека не бил сигурен дали ќе го постигнеле овој резултат доколку патеката била сува, бидејќи Вебер, Раиконен и возачите на Mercedes биле прилично брзи, па можеби дождот сепак малку ни помогна.

Мало изненадување беше и повратникот во Ф1 Адријан Сутил кој со својата Force India-Mercedes успеа да постави најбрзо време во првата сесија, а утршната трка ќе ја започне од 8-та позиција.

Победникот од минатата трка, Кими Раиконен, трката ќе ја започне од 10-тата позиција поради тоа што по завршувањето на квалификациите беше казнет од стјуардите со 3 места на стартот, поради блокирање на Нико Розберг.


Поз.	Бр. 	Возач 		Тим 			КС1		КС2		КС3
1 	1 	S. Vettel 	RBR-Renault 	 	1:37.899	1:37.245 	1:49.674
2 	4 	F. Massa 	Ferrari  	 	1:37.712	1:36.874	1:50.587 	
3 	3 	F. Alonso 	Ferrari 		1:37.314	1:36.877	1:50.727 	
4 	10 	L. Hamilton 	Mercedes 		1:37.513	1:36.517	1:51.699 	
5 	2 	M. Webber 	RBR-Renault 	 	1:37.619	1:36.449	1:52.244 	
6 	9 	N. Rosberg 	Mercedes 		1:37.239	1:36.190	1:52.519 	
7 	7 	K. Räikkönen 	Lotus-Renault 		1:36.959	1:36.640	1:52.970*
8 	5 	J. Button 	McLaren-Mercedes 	1:37.487	1:37.117	1:53.175 	
9 	15 	A. Sutil 	Force India-Mercedes 	1:36.809	1:36.834	1:53.439 	
10 	6 	S. Perez 	McLaren-Mercedes 	1:37.702	1:37.342	1:54.136 	
11 	8 	R. Grosjean 	Lotus-Renault 		1:37.363	1:37.636		
12 	11 	N. Hulkenberg 	Sauber-Ferrari 		1:37.931	1:38.125		
13 	19 	D. Ricciardo 	STR-Ferrari 		1:37.722	1:38.822		
14 	12 	E. Gutierrez 	Sauber-Ferrari 		1:37.707	1:39.221		
15 	14 	P. Resta 	Force India-Mercedes 	1:37.493	1:44.509		
16 	16 	P. Maldonado 	Williams-Renault 	1:37.867	No time		
17 	18 	J. Vergne 	STR-Ferrari 		1:38.157			
18 	17 	V. Bottas 	Williams-Renault 	1:38.207			
19 	22 	J. Bianchi 	Marussia-Cosworth 	1:38.434			
20 	20 	C. Pic 	 	Caterham-Renault 	1:39.314			
21 	23 	M. Chilton 	Marussia-Cosworth 	1:39.672				
22 	21 	G.Garde 	Caterham-Renault 	1:39.932		

*Ќе стартува 3 места поназад, поради казната од стујардите.

Поврзано:   Луис Хамилтон игра видео игри од своето детство

Текст: Игор АндоноскиАлфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.