LaFerrari пристигнува и како Maserati во 2015 – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

LaFerrari пристигнува и како Maserati во 2015

По истиот пример како во 2004-та, кога Maserati го претстави MC12 кој беше базиран на Ferrari Enzo, така во 2015-та ќе претстави нов суперавтомобил базиран на LaFerrari.

Сепак, Maserati нема да користи сé што LaFerrari има под каросеријата, туку ќе ја отфрли хибридната технологија и ќе го користи или 6.3-литарскиот V12 агрегат од Ferrari F12 или 3.8-литарски квад-турбо базиран на твин турбо моторот од Quattroporte. Без хибридните батерии, моделот на Maserati би требало да биде полесен од LaFerrari, но од очигледни причини нема да биде побрз од него.

Се шпекулира дека карбонскиот Maserati, исто како MC12 ќе биде произведен во само 50 примероци, кои ќе се продаваат по цена од милион евра.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.