Светскиот шампион од 2007 ја отвори сезоната со победа! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Светскиот шампион од 2007 ја отвори сезоната со победа!

Летечкиот Финец ја отвори сезоната во Австралија, со победа која што е негова 20-та во F1 и со тоа го изнедначи рекордот на својот сонародник Мика Хакинен.

Пиедесталот во Мелбурн изгледаше како генералниот поредок на крајот од минатата сезона, но по обратен редослед.

Зад Раиконен се најде Алонсо, а на третата позиција заврши три-кратниот и актуелен шампион Фетел. Многумина очекуваа доминација на тимот на Red Bull со оглед на нивната супериорност во квалификациите, но Кими Раиконен уште еднаш по неговото враќање во F1 покажа дека е многу посилен во самата трка. Така, Раиконен успеа од 7-мата позиција уште по само 3 круга да се најде зад водечката тројката, Фетел и двоецот од Ferrari, Маса и Алонсо. Возачите на Ferrari имаа навистина одличен старт и не му дозволија на Германецот да побегне.

Клучна за победата на Кими беше тактиката со едно влегување помалку во боксот. Тој успеа со одлично возење да ги сочува пневматиците и да не дозволи Алонсо и Фетел да ја загрозат неговата позиција иако имаа посвежи гуми. Финецот дури успеа да го постави и најбрзиот круг, и тоа во финишот на трката односно во предпоследниот круг.

Најголемо разочарување беше тимот на McLaren, кој прво во квалификациите направи катастрофална грешка со изборот на пневматици кај Перез, а на трката успеа да дојде само до 2 бода со 9-тата позиција на Џенсон Батон. Луис Хамилтон својата прва трка во новиот тим ја заврши на 5тата позиција. Интересно е што сите 5 дебитанти својата прва трка ја завршија со пласман. Следуваат целосните резултати од ГН на Австралија возена во Мелбурн на патеката Алберт Парк.

Поз. Бр. Возач      Тим              Кр.   Време/Пов.    Ст.  Бод.
1    7    K. Räikkönen     Lotus-Renault         58    1:30:03.225   7    25
2    3    F. Alonso      Ferrari            58    +12.4 secs    5    18
3    1    S. Vettel      Red Bull Racing-Renault    58    +22.3 secs    1    15
4    4    F. Massa       Ferrari            58    +33.5 secs    4    12
5    10   L. Hamilton     Mercedes            58    +45.5 secs    3    10
6    2    M. Webber      Red Bull Racing-Renault    58    +46.8 secs    2    8
7    15   A. Sutil       Force India-Mercedes      58    +65.0 secs    12   6
8    14   P. di Resta     Force India-Mercedes      58    +68.4 secs    9    4
9    5    J. Button      McLaren-Mercedes        58    +81.6 secs    10   2
10   8    R. Grosjean     Lotus-Renault         58    +82.7 secs    8    1
11   6    S. Perez       McLaren-Mercedes        58    +83.3 secs    15
12   18   J. Vergne      STR-Ferrari          58    +83.8 secs    13
13   12   E. Gutierrez     Sauber-Ferrari         57    +1 Lap      18
14   17   V. Bottas      Williams-Renault        57    +1 Lap      16
15   22   J. Bianchi      Marussia-Cosworth       57    +1 Lap      19
16   20   C. Pic        Caterham-Renault        56    +2 Laps      22
17   23   M. Chilton      Marussia-Cosworth       56    +2 Laps      20
18   21   G. Garde      Caterham-Renault        56    +2 Laps      21
Ret  19   D. Ricciardo     STR-Ferrari          39    Exhaust      14
Ret  9    N. Rosberg      Mercedes            26    Electrical    6
Ret  16   P. Maldonado     Williams-Renault        24    Spin       17
Ret  11   N. Hulkenberg    Sauber-Ferrari         0    Fuel System    11

Текст: Игор АндоноскиАлфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.