Audi A3 e-tron – Plug-in хибрид со 201 КС – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Audi A3 e-tron – Plug-in хибрид со 201 КС

Третата генерација на најпопуларниот модел на Audi, ќе добие и хибридна верзија и ќе го носи името e-tron.

Audi го потврди A3 e-tron, супер-хибридот на Audi со 201 КС! А3 е-трон во себе го има познатиот 1.4 TFSI турбо мотор кој развива 148 КС во комбинација со електричниот мотор кој има моќност од 101 КС. Заедно со нив тука е ново дизајнираниот менуваш e-S-tronic кој има шест брзини.

Ваквата кобинација на турбо бензинец и електричен мотор во A3 значи дека тој ќе има максимална моќ од 201 КС и импресивни 350 Nm вртежен момент. Така A3 e-tron ќе забрзува до 100 km/h за 7,6 секунди и ќе продолжи да забрзува до 222  km/h.

Освен добрите перформанси, A3 e-tron ќе има и супер ниска потрошувачка од само 1.5 литри на 100 km (просечна потрошувачка) и екстремно ниски емисии на штетни гасови (35g/km).

Засега останува непознато каде ќе биде понуден A3 e-tron и која ќе биде неговата цена.Во своите најлуди соништа Димитар вози Ford Fiesta ST, а во реалноста ја обожава својата "нормална" Fiesta. Среќен што е дел од CARclub.