Повторно поскапеа горивата – бензинот 2.5 денари, дизелот 0.5 денари! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Повторно поскапеа горивата – бензинот 2.5 денари, дизелот 0.5 денари!

Горивата повторно поскапеа – Регулаторната Комисија за Енергетика ги објави новите, повисоки цени на бензинот и дизелот.

Согласно нивната методологија за пресметка на цените, малопродажните цени се зголемуваат во просек за 1.51%. Тоа значи дека бензините поскапуваат по 2.5 денари, и ќе се продаваат по цена од 84.00 и 85.50 за ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98, соодветно.

Цената на ЕУРОДИЗЕЛ исто така се зголемува, но за 0.5 денари. Новата цена изнесува 71.50 денари за литар.

Новите цени стапуваат на сила од вечерва на полноќ.

 Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.