Audi RS3 by Sportec забрзува до 100 км/ч за 3.8 секунди! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Audi RS3 by Sportec забрзува до 100 км/ч за 3.8 секунди!

Швајцарската тјунерска компанија Sportec претстави засилена верзија од најспортската верзија на А3, која нуди импресивни перформанси.

Додека стандардниот модел на 2012 RS3 е погонуван од 2.5-литарски пет-цилиндарски турбо агрегат со 340 кс и 450 Nm вртежен момент, засилената верзија од Sportec испорачува 470 кс и 625 Nm максимален вртежен момент, благодарение на поголем турбополнач, спортски издувен систем и поголем интеркулер.

Резултат на трудот на Швајцарскиот тјунер е забрзувањето од 0-100 км/ч кое трае само 3.8 секунди, додека 200 км/ч се достигнуваат за 13.9 секунди. Возилото може да достигне максимална брзина од 302 км/ч.

Audi RS3 by Sportec вози на Bilstein суспензија со Michelin Sport Cup пневматици, и е опремен со Haldex Performance кит. Исто така доаѓа со пошироки предни крила и можност за избор помеѓу три модови на возење: Eco, Stock и Race, ако воопшто постои автомобил со 470 коњски сили кој може да се нарече „еколошки“.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.