Volkswagen Snowareg – За оние кои се сериозни за зимските спортови! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Volkswagen Snowareg – За оние кои се сериозни за зимските спортови!

Оние кои се фанови на зимските спортови, сигурно би ги интересирал Volkswagen Snowareg, кој одлично се справува со зимските услови!

Оваа екстремна верзија на Volkswagen Touareg е направена за потребите на Шведското претставништво на Volkswagen, односно Volkswagen Sweden. Под поклопецот на моторот се крие 4.2-литарскиот TDI агрегат кој нуди 340 коњски сили и 800 Nm вртежен момент. Стандардниот Touareg со овој мотор забрзува до 100 километри на час за 5.8 секунди, а за Snowareg немаме информации околу перформансите.

Според официјалните изјави, Touareg опремен со гасеници е одлично возило за сите терени. Вака опремениот Snowareg сигурно би бил одличен придружник на Дедо Мраз.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.