Hyundai Velocity Veloster Concept – 2012 SEMA – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Hyundai Velocity Veloster Concept – 2012 SEMA

Претходно најавениот Hyundai Velocity Veloster Concept е претставен на овогодишниот автомобилски саем за тјунинг во Лас Вегас, SEMA 2012.

Стандардниот 1.6-литарски агрегат со директно вбризгување, благодарение на британскиот тјунер Cosworth, е засилен со турбополнач, специјални клипови, интеркулер, нов систем за гориво, нови гранки и репрограмирање на компјутерската единица. Благодарение на овие преправки, наместо фабричките 201 кс, тој сега испорачува 400 кс и 474 Nm вртежен момент.

Екстериерот е уреден со нов боди кит кој содржи заден дифузер, огромен заден спојлер, странични прагови и преден браник со големи отвори за влез на воздух. Поставен е на 19-инчни  лесни тркачки HRE фелни обвиени во Kumho SPT 275/35 R19 летни пневматици со високи перформанси. Силата на сопирање произлегува од Brembo сопирачки со дво-делни ротори и четири-клипни клешти.

Внатрешноста исто така претрпела промени. Вметнати се интегриран заштитен кафез, GPS систем за складирање податоци, Sparco појаси на седиштата и специјален кожен тапацир.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.