BMW X5M by Velos Designwerks – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

BMW X5M by Velos Designwerks

Ретко кој сопственик на BMW X5M ќе побара помош да го надгради неговиот скоро совршен SUV, но за таквите тука е Velos Designwerks, а резултатот е повеќе од добар.

Velos Designwerks направиле некои надградби на перформансите кои ги нарекуваат Stage 2+. Овие модификации на моторот вклучуваат промена на параметрите на електронската единица. Резултатот е околу 645 кс при 6800 вртежи и 854 Nm при 3500 вртежи во минута, за разлика од стандардните 555 кс и 678 Nm вртежен момент. Исто така додаден е и нов издувен систем комбиниран со Akrapovic издувни цевки.

Velos Designwerks направи и неколку аеродинамични модификации на нивниот BMW X5M. Екстериерот доби нов преден спојлер, модифициран заден дифузер од јаглеродни влакна, како и нов сет од ADV1 фелни комбинирани со KW суспензија и BREMBO сопирачки. Опционално може да се добие и карбонска хауба со отвори за влез на воздух.

Ентериерот на овој луксузен кросовер сега има нов BMW Performance волан и Harwire Valentine One детектор за радар.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.