Пет ѕвездички на Euro NCAP за Audi A3! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Пет ѕвездички на Euro NCAP за Audi A3!

Најновата генерација на Audi A3 се закити со максималните пет ѕвездички на Euro NCAP тестовите за безбедност!

Тест инженерите го наградија Audi А3 со највисоки оценки за безбедноста на возачот и совозачот при фронтален и страничен удар. Euro NCAP го издвои како значаен потсетникот за сигурносниот појас на предните и особено за задните седишта кои се дел од стандардната опрема. Понатаму, заштитата на пешаците е исто така значајна, а Audi A3 нуди извонредно решение. Специјално дизајнираниот преден дел се подига во случај на удар и ги ублажува последиците. Сите тие карактеристики, заедно со електронските безбедносни помагала и новите иновативни системи му помогнаа на новиот Audi A3 да добие одлични оценки.

Одличните оцени на Audi A3 се особено значајни, бидејќи истите можеме да ги очекуваме и кај другите автомобили кои ќе бидат направени врз основа на MQB платформата на Volkswagen групацијата.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.