Уште едно освежување за Mazda MX-5 – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Уште едно освежување за Mazda MX-5

Mazda го објави второто подмладување за роудстерот MX-5 и започна со негова продажба во Јапонија.

Најверојатно е дека повеќето од измените на моделот за Јапонскиот пазар ќе бидат применети и на интернационалната верзија при крајот на оваа година.

Второто освежување на третата генерација на MX-5 од неговото дебитирање во 2005, носи поагресивен преден дел со поголеми отвори за воздух, дискретен преден лип спојлер плус црни предни светлосни групи за верзијата со мек покрив и хромирани за верзијата со тврд покрив.

Додатно, подмладениот роудстер добива и систем за заштита на пешаци во форма на активна хауба, кој во случај на незгода го подига задниот дел на хаубата со цел да ја апсорбира енерјата на ударот и да ја намали повредите на главата.

Исто така ново кај овој модел е бојата Dolphin Gray Mica која ја заменува Metropolitan Gray Mica и ново дизајнираните 17-инчни бандажи за MX-5 RHT.

Во внатрешноста, Јапонскиот производител на автомобили претстави како нова опција црна боја за моделите опремени со кожни седишта, додека декорациониот панел и воланот се во сјајна темно сива боја.

Механичките надоградби , направени за да го подобрат задоволството при возење, вклучуваат поосетлив одзив на гаста и подобрени сопирачки.

Надоградената MX-5 во Јапонија започнува со цена од 23,300 евра, додека следната генерација која ќе биде развиена во соработка со Alfa Romeo се очекува да пристигне во 2015.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.