Sébastien Loeb се подготвува за X Games Los Angeles – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Sébastien Loeb се подготвува за X Games Los Angeles

Секогаш во потрага по нови предизвици, Citroën Racing и Себастиен Лоеб се подготвуваат да земат учество на X Games Los Angeles 2012.

Возејќи Citroën DS3 XL, осумкратниот Светски Рели Шампион ќе се испроба себеси против најдобрите возачи од Глобалниот Реликрос Шампионат. Негови противници ќе бидат познатите возачи: Кен Блок, Тревис Пастрана, Танер Фауст, Маркус Гронхолм итн. Малиот Citroen DS3 XL може да се пофали со 550 коњски сили и 800 NM вртежен момент, значително повеќе од „службениот“ DS3 на Sebastien Loeb.

На 11-ти овој месец, неговиот автомобил беше тестиран на Citroën-овата тркачка тест патека во Dreux, Франција.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.