Новиот Kia pro_cee’d ќе биде претставен на Салонот во Париз – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Новиот Kia pro_cee’d ќе биде претставен на Салонот во Париз

Светската премиера на новата генерација на Kia cee’d се одржа на последниот Салон за автомобили во Женева, а покрај компактниот модел со 5 врати во Швајцарија официјално беше претставен и новиот cee’d SW.

Meѓутоа семејството cee’d сеуште не е комплетирано, бидејќи се чека појавувањето на новиот pro_cee’d. Тој се очекува да биде прикажан на овогодишниот Салон за автомобили во Париз, а на пазарот ќе пристигне на почетокот од 2013 година. Новиот pro_cee’d ќе добие и целосно нов 1.6-литарски, четири-цилиндричен T-GDI мотор со турбо полнење, кој ќе развива 183 коњски сили, а ќе биде усогласен со шест-степен мануелен или шест-степен менувач со двојна спојка.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.