Volkswagen групацијата со 8 победи на What Car наградите! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Volkswagen групацијата со 8 победи на What Car наградите!

Volkswagen групацијата се закити со дури 8 награди на годинешните What Car награди, вклучувајќи ја и наградата за What Car Автомобил на Годината, која му припадна на малиот Volkswagen Up!

Секоја година, новинарите од реномираниот „What Car?” магазин бираат автомобил на годината во повеќе категории, а годинава се бираше помеѓу 92 возила во 13 категории. Овогодинешниот избор беше навистина триумф за Volkswagen групацијата, бидејќи возила кои ги произведуваат некои од нивните брендови победија во вкупно 7 од 13 категории како и најважната “What Car?” Car of the Year 2012, која му припадна на градскиот малишан – Volkswagen up!

Покрај наградата за автомобил на годината, VW групацијата се закити и со следните награди:

  • Coupe – Audi TT
  • Open Top – Audi TT Roadster
  • Supermini – Audi A1
  • MPV – SEAT Alhambra
  • Best City Car – Volkswagen Up!
  • Safety Award – Volkswagen Up!
  • Small Family Cars – Volkswagen Golf

Според најавите на импортерот на Volkswagen за Македонија – Porsche Македонија, наскоро би требало да го видиме Up! и кај нас – ни најавија да го очекуваме за само неколку недели!Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.