Code 130R RWD и Tru 140S FWD концепти на Chevrolet! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Code 130R RWD и Tru 140S FWD концепти на Chevrolet!

Во Детроит за NAIAS, Chevrolet ги прикажа нивните спортски концепти за иднината – Code 130R и Tru 140S!

Code 130R (кој за волја на вистината изгледа како интересна комбинација од Chevrolet Camaro и BMW 1-series Coupe) е со погон на задните тркала, а е придвижуван од 1.4-литарски турбо Ecotec мотор со микро-хибридна технологија.

Вториот концепт е Tru 140S, и наликува на навистина интересно спортско купе. Но за разлика од Code 130R, Tru 140S има погон на задните тркала, иако и двата концепти го делат турбо моторот. Моторот би требало да е навистина чист, со ниски емисии на штетни гасови.

Од GM најавуваат дека моторот ќе испорачува околу 150 коњски сили, и дека возилата би чинеле околу $20.000. Дали во Америка се случува револуција на мали спортски возила?

 Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.