Ferrari 599XX Evo – За оние со премногу пари! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Ferrari 599XX Evo – За оние со премногу пари!

Кога Ferrari ќе ја прикачи придавката Evoluzione (или скратено, само Evo), тогаш целиот автомобилски свет обрнува внимание!

Но кога ќе ја додаде придавката Evo на модел кој веќе е посебен (и не е ни легален за возење по улиците), тогаш резултатот е навистина сериозен. Всушност, 599XX ЕVO е тест-возило за следната генерација автомобили на Ferrari – ја има најновата технологија која купувачите имаат шанса да ја пробаат на затворена стаза – и да платат (и тоа дебело!) за тоа задоволство.

А разликите до „обичниот“ 599XX не се мали. Започнуваат со специјалниот издувен систем кој му дозволува на автомобилот полесно да „дише“, а завршетоците се на страните на возилото, наместо на задната страна. Моќноста е зголемена на 740 коњски сили на 9000 вртежи и импресивни 700 Nm вртежен момент!

Но интересна е и активната аеродинамика поставена во задниот спојлер, која е поврзана со управувањето и уште некои системи. Во зависност од управувањето, брзината и движењето, активните елементи соодветно се адаптираат и помагаат при влегување во свиоци. Заедно со новиот преден браник и изолацијата под автомобилот, Ferrari тврди дека со ова значително се зголемува аеродинамиката и стабилноста.

А да, заборавивме да ви кажеме дека овој пакет е исклучиво за постоечки сопственици на Ferrari 599XX, и дека чини „само“ 185.000 евра!Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.