Mazda Takeri Concept – Следната Mazda 6? – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Mazda Takeri Concept – Следната Mazda 6?

Еден од нашите омилени концепти кои се појавија неодамна е токму Takeri концептот на Mazda. Во Токио веќе наголемо се зборува дека токму вака ќе изгледа новата Mazda 6!

Она што е интересно е дека на авто-салонот во Токио, Mazda го прикажа Такери со дизелски агрегат – новиот SKYACTIV-D дизелски мотор со капацитет од два литри. Но покрај интересниот нов дизел мотор, тука е и i-ELOOP системот. i-ELOOP (или Intelligent Energy Loop) е систем кој кинетичката енергија ја претвора во електрична, но не користи батерии за складирање на енергијата. Системот користи кондензатор и специјален алтернатор кои многу ефикасно ја складираат енергијата.

Според Мазда, комбинацијата на овој систем и SKYACTIV-D моторот ја намалува потрошувачката за дополнителни 20 проценти, и му дава на Takeri импресивна автономија од 1500 километри!Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.