Caterham ги покажа најновите Seven 485 и Seven 485 CSR – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Caterham ги покажа најновите Seven 485 и Seven 485 CSR

Последното и конечно издание на Seven 485 користи 2-литарски четирицилиндричен Ford Duratec мотор со 228 коњски сили.

После 10 години постоење на пазарот, производстото на Caterham Seven завршува со последните модели 485 Final Edition. Компанијата ќе направи само 85 единици екслузивно за европскиот пазар, односно 60 примероци од Seven 458 и 25 примероци од Seven 485 CSR. Двете верзии доаѓаат со Ford Duratec 2-литарски мотор со четири цилиндри кој произведува 228 коњски сили и 205 Nm вртежен момент.

Caterham ги нуди последните Final Edition во една од петте премиум бои, со сатенски црни ленти и црни беџови. Секој од нив има целосно обложена внатрешност, карбонска табла, единствена регистарска табличка, како и Final Edition брендирање кое е видливо на повеќе места на возилото.

Иднината на Caterham, како и кај повеќето спортски производители е во електрификацијата. Брендот веќе го најави електричниот концепт Project V, а за истиот се очекува и сериска производна верзија.Автомобилски ентузијаст преку ден, DJ преку ноќ!